Lord Moran působil jako vojenský lékař v první světové a jako osobní lékař Winstona Churchilla v druhé světové válce. Během své vojenské služby se snažil přijít na to, jaká je podstata odvahy. Přišel mimo jiné na to, že na palubě vojenského letadla většinou více stresovali navigátoři, než piloti.
Podle Morana tomu tak bylo proto, že piloti toho měli více na robotu, než navigátoři. „V případě nebezpečí muže často zachrání to, že začne jednat. Vydat se napospas pasivitě mysli nebo těla je důkaz bezpodmínečné kapitulace. Na druhé straně, jakékoliv řízení pomůže muži překonat pocity, které podkopávají jeho mužný charakter. „
Nejde však o to, že by činnost sama o sobě zahnala strach. Ten zažene spíše pocit kontroly nad situací, který s činností přichází.
Běžný moderní civilista si určitě všimne, že Moranová zjištění se dá uplatnit iv běžném životě. Ačkoli řízení auta je statisticky nebezpečnější než létání, většina lidí se více bojí letět někam komerčním linkou, než kdyby si měli sednout za volant. V letadle by se cítili bezmocní.
Nemít život ve svých rukou a být jen jeho pozorovatelem v člověku jistě vyvolá pocity bezmocnosti a obav. No pokud věříme, že víme ovlivnit svůj osud, dodá nám to sebevědomí a pocit vlastní síly. Kontrola vede k odvaze.
Každý, kdo je proaktivní, bude ke svým výzvám přistupovat odvážněji. Ať už je to rodič, co hájí právo svého nemocného dítěte v nemocnici. Proaktivní je i člověk, co si cvičí odpovědi na otázky před pracovním pohovorem nebo i horolezec, co si několikrát zkontroluje vybavení před svým výletem.

Vždy, v každé situaci se dá udělat něco, abyste byli aktivnější a tak přemohli svůj strach. I kdyby to znamenalo jen tolik, že si vědomě vybudujete stoický vnitřní klid, abyste připravili a přijali neovlivnitelné události. Pokud se ocitnete v choulostivé situaci a nebudete se umět vyhnout strachu a myšlenkám úzkosti, zeptejte se sami sebe: „Nad čím mám kontrolu? Jaké mám možnosti, co mohu udělat? Odvaha se rodí ovládáním své duše.